Yukon high school track and field championships

rade 8 women 1st Janelle Greer, FHC, 00:15.2 2nd Courtney Mac Phail, Vanier, 00:15.5 3rd Rachel Tredger, FHC, 00:15.

rade 8 women

1st Janelle Greer, FHC, 00:15.2

2nd Courtney Mac Phail,

Vanier, 00:15.5

3rd Rachel Tredger, FHC, 00:15.6

Grade 8 men

1st Kevin Qui, FHC, 00:13.4

2nd Aaron Hutchison, FHC, 00:14.1

3rd Richard Fulop, FHC, 00:14.9

Grade 9/10 women

1st Kendra Thomson, PCSS, 00:15.3

2nd Rhiannon Jones, FHC, 00:15.3

3rd Emily Fedoriak, PCSS, 00:15.4

Grade 9/10 men

1st Nathan Wallace, FHC, 00:12.6

2nd Travis O’Neil, FHC, 00:13.1

3rd Rahul Kumar, FHC, 00:13.1

Grade 11/12 women

1st Emily Sessford, FHC, 00:15.2

2nd May Nguyen, FHC, 00:15.2

3rd Amber Saunders, FHC, 00:15.3

Grade 11/12 men

1st Branden Carey, PCSS, 00:12.8

2nd Nick Mauro, FHC, 00:12.9

3rd Matt Thompson, PCSS, 00:13.3

200-metre sprint

Grade 8 women

1st Rachel Tredger, FHC, 00:30.9

2nd Courtney MacPhail

Vanier, 00:31.5

3rd Bronwyn Pasloski,

Vanier, 00:31.9

Grade 8 men

1st Richard Fulop, FHC, 00:30.1

2nd Nathan Pur, Vanier, 00:30.3

3rd Logan Fink, Vanier, 00:30.4

Grade 9/10 women

1st Kendra Thompson,

PCSS, 00:30.9

2nd Gina Sparling, PCSS, 00:33.1

3rd Chantai Minet, FHC, 00:33.2

Grade 9/10 men

1st Travis O’Neil, FHC, 00:27.1

2nd Rahul Kumar, FHC, 00:27.3

3rd Tony Nguyen, FHC, 00:28.4

Grade 11/12 women

1st Jasmine Mooney, PCSS, 00:33.3

2nd Emily Nishikawa, FHC, 00:33.4

3rd May Nguyen, FHC, 00:34.4

Grade 11/12 men

1st Branden Carey, PCSS, 00:26.8

2nd Nick Mauro, FHC, 00:27.4

3rd Trevor Hookham,

PCSS, 00:28.0

400-metre race

Grade 8 women

1st Rachel Tredger, FHC, 01:09.2

2nd Madison Pearson,

Vanier, 01:14.4

3rd Krista Mooney, PCSS, 01:17.6

Grade 8 men

1st Logan Fink, Vanier, 01:09.6

2nd Nathan Doiran, Vanier, 01:10.1

3rd Ross Molson, PCSS, 01:11.9

Grade 9/10 women

1st Kendra Thomson, PCSS, 01:11.5

2nd Brittany Smith, Vanier, 01:12.7

3rd Sarah Alison, FHC, 01:13.2

Grade 9/10 men

1st Rahul Kumar, FHC, 00:59.3

2nd Nicholas Swizdaryk,

FHC, 01:03.6

3rd Jeremy Johnson, PCSS, 01:05.6

Grade 11/12 women

1st Jasmine Mooney, PCSS, 01:17.7

2nd Emily Nishikawa, FHC, 01:18.5

3rd Mary Musisi, Vanier, 1:20.2

Grade 11/12 men

1st Matt Thompson, PCSS, 00:58.7

2nd Branden Carey, PCSS, 00:59.6

3rd Trevor Hookham,

PCSS, 01:02.3

800-metre race

Grade 8 women

1st Ali Fraser, RSS, 03:06.1

2nd Tasha Johnson, PCSS, 03:21.3

3rd Brittni Waddington,

Vanier, 03:40.5

Grade 8 men

1st Jeff Wood, FHC, 02:42.3

2nd Ross Molson, PCSS, 02:52.4

3rd Nick Gillen, FHC, 03:12.7

Grade 9/10 women

1st Brittany Smith, Vanier, 02:38.2

2nd Dayna Thompson,

PCSS, 02:47.3

3rd Chantai Minet, FHC, 03:00.0

Grade 9/10 men

1st Josh Carr, Vanier, 02:29.8

2nd Jeremy Johnson, PCSS, 02:39.9

3rd Axel Nordling, RSS, 02:45.8

Grade 11/12 men

1st Donny Richardson,

FHC, 02:54.5

2nd Trevor Hookham,

PCSS, 02:55.8

3rd David Hall, FHC, 03:00.8

1,500-metre race

Grade 8 men

1st Knute Johnsgaard, FHC, 05:39.0

2nd Gavin Clarke, Vanier, 05:44.0

3rd Arz Mauro, Vanier, 05:59.0

Grade 9/10 women

1st Dayna Thompson,

PCSS, 06:02.0

2nd Kendra Thomson,

PCSS, 06:06.0

3rd Jodi Gustafson, Vanier, 06:14.0

Grade 9/10 men

1st Stephen Dynes, FHC, 05:11.0

2nd Jordan McKenzie,

Vanier, 05:47.0

3rd Jeff Cousins, Vanier, 06:22.0

Grade 11/12 women

1st Mary Musisi, Vanier, 06:45.0

2nd Justine Scheck, Vanier, 06:49.0

Grade 11/12 men

1st Ray Sabo, Vanier, 04:41.2

2nd Matt Trotter, FHC, 05:30.0

3rd Jordan Lane, PCSS, 05:35.0

3,000-metre race

Grade 8 men

1st Knute Johnsgaard, FHC, 11:54.0

2nd Thomas Beckett,

Vanier, 13:22.0

3rd Arz Mauro, Vanier, 13:23.0

Grade 9/10 women

1st Jodi Gustafson, Vanier, 13:09.0

2nd Nicole Grove, PCSS, 14:01.0

3rd Jessica Borgford, PCSS, 14:26.0

Grade 9/10 men

1st Stephen Dynes, FHC, 11:11.0

Grade 11/12 men

1st Ray Sabo, Vanier, 10:03.0

2nd Robert Westberg, PCSS, 11:08.0

3rd Jordan Lane, PCSS, 12:20.0

4×100-metre relay

Grade 8 women

1st FHC, 1:01.8

2nd PCSS, 1:05.9

3rd Vanier, 1:06.0

Grade 8 men

1st FHC, 0:56.2

2nd Vanier, 1:00.4

3rd PCSS, 1:03.0

Grade 9/10 women

1st FHC junior 1, 0:59.9

2nd FHC senior, 1:00.5

3rd PCSS, 1:01.7

Grade 9/10 men

1st FHC team 2, 0:51.3

2nd Vanier, 0:56.1

3rd PCSS, 0:57.6

Grade 11/12 men

1st PCSS, 0:51.6

2nd FHC team 1, 51.6

3rd FHC team 2, 54.7

Shot put

Grade 8 women (4 kilograms)

1st Lelania Harvey, FHC, 7.86 metres

2nd Bronwyn Pasloski, Vanier, 7.67 metres

3rd Leneath Yanson, Vanier, 7.39 metres

Grade 8 men (5 kilograms)

1st Tyler Milligan,

PCSS, 8.10 metres

2nd Richard Fulop, FHC,

7.53 metres

3rd Ethan Struthers-Lavoie,

FHC, 7.48 metres

Grade 9/10 women (4 kilograms)

1st Jackie Harrison, FHC,

6.95 metres

2nd Gwen Cardinal, FHC,

6.78 metres

3rd Tamika Knutson, RSS,

6.32 metres

Grade 9/10 men (6 kilograms)

1st Dustin Myatt, Vanier,

9.72 metres

2nd Alex Nordling, RSS,

9.52 metres

3rd Jordan Curteanu, FHC,

8.88 metres

Grade 11/12 women (4 kilograms)

1st Emily Sessford, FHC,

8.09 metres

2nd May Nguyen, FHC,

7.45 metres

3rd Amber Saunders, FHC,

6.87 metres

Grade 11/12 men (6 kilograms)

1st Jordan Lane, PCSS,

10.58 metres

2nd Donny Richardson,

FHC, 10.54 metres

3rd Sam Reimer, PCSS,

10.24 metres

Discus

Grade 8 women

1st Jessica Potter, FHC,

17.23 metres

2nd Keshah Austin, FHC,

17.12 metres

3rd Tawnie Drinnan, PCSS,

16.04 metres

Grade 8 men

1st Richard Fulop, FHC,

25.82 metres

2nd Calvin Laveck, PCSS,

24.02 metres

3rd Tyler Milligan, PCSS,

22.60 metres

Grade 9/10 women

1st Gwen Cardinal, FHC,

17.02 metres

2nd Jackie Harrison, FHC,

16.71 metres

Grade 9/10 men

1st Jonathan Lowey, PCSS,

24.76 metres

2nd Jeff Cousins, Vanier,

24.70 metres

3rd Jamie Milligan, PCSS,

24.60 metres

Grade 11/12 men

1st Donny Richardson, FHC,

24.42 metres

2nd Nick Mauro, FHC,

24.30 metres

3rd Jordan Lane, PCSS,

20.43 metres

Grade 11/12 women

1st Amber Saunders, FHC,

19.23 metres

2nd May Nguyen, FHC,

17.38 metres

3rd Emily Nishikawa, FHC,

14.68 metres

Javelin

Grade 8 women

1st Brittni Waddington,

Vanier, 17.33 metres

2nd Angela Burke, FHC,

15.26 metres

3rd Kelly Bowers, FHC, 13.8 metres

Grade 8 men

1st Ethan Stutka, FHC,

26.95 metres

2nd Richard Fulop, FHC,

24.23 metres

3rd Jon Hodgins, Vanier,

22.55 metres

Grade 9/10 women

1st Brianne Levia, FHC,

14.35 metres

2nd Jackie Harrison, FHC,

12.77 metres

3rd Gwen Cardinal, FHC,

11.22 metres

Grade 9/10 men

1st Tom Fulop, FHC, 35.70 metres

2nd Pait Johnson, RSS,

34.55 metres

3rd Jamie Milligan, PCSS,

29.48 metres

Grade 11/12 women

1st May Nguyen, FHC,

19.20 metres

2nd Jasmine Mooney, PCSS,

17.32 metres

3rd Emily Sessford, FHC,

17.13 metres

Grade 11/12 men

1st Donny Richardson, FHC,

36.10 metres

2nd Robert Westberg, PCSS,

32.80 metres

3rd Nick Mauro, FHC,

27.92 metres

Long jump

Grade 8 women

1st Krista Mooney, PCSS,

2.96 metres

2nd Angela Burke,

FHC, 2.78 metres

3rd Brianne Leschert,

FHC, 2.77 metres

Grade 8 men

1st Richard Fulop, FHC,

3.85 metres

2nd Kevin Qui, FHC, 3.60 metres

3rd Aaron Hutchison, FHC,

3.55 metres

Grade 9/10 women

1st Rhiannon Jones, FHC,

3.05 metres

2nd Meghan Rodger, FHC,

2.80 metres

3rd Michelle McKay, FHC,

2.75 metres

Grade 9/10 men

1st Tom Fulop, FHC, 3.67 metres

2nd Jamie Milligan, PCSS,

3.61 metres

3rd Jonathan Lowey, PCSS,

3.60 metres

Grade 11/12 women

1st Jasmine Mooney, PCSS,

2.84 metres

2nd Amber Saunders, FHC,

2.82 metres

3rd May Nguyen, FHC,

2.60 metres

Grade 11/12 men

1st Sam Reimer, PCSS,

4.40 metres

2nd Jeff Young, FHC, 4.20 metres

3rd Mason Fairclough,

4.00 metres