Judo Yukon welcomes new clubs to championship

There were as many Yukon clubs as Outside clubs represented at the Yukon Judo Championship on Saturday. Yukon's four judo clubs shared the mat with two clubs from Alaska, one from Kelowna, B.C.

There were as many Yukon clubs as Outside clubs represented at the Yukon Judo Championship on Saturday.

Yukon’s four judo clubs shared the mat with two clubs from Alaska, one from Kelowna, B.C. and one from Yellowknife at the Canada Games Centre.

“We thought we would make it a family visit and do the tournament as well,” said Kelowna Judo Club sensei Ingrid Stewart. “Maybe next year we’ll bring more from our club up … It’s wonderful to get extra experience in – it’s more international with Alaska coming down as well.”

Saturday marked the first time B.C. and N.W.T. were represented at the championship. Nunavut sent judokas to compete last year and Alaskan clubs have competed every year since 2011.

“The reason the Alaskan clubs come to this is for the experience,” said tournament director and Shiroumakai sensei Aaron Jensen. “They’re kind of in the same boat as we are, they have to travel to the ‘Lower 49,’ as they call it, to fight somebody who’s not from your local area.”

The Kelowna Judo Club (KLJ) and Yellowknife Judo (YKJ) had small teams, but neither left empty-handed. Kelowna’s Shyanne Stewart, who was one of two to make the trip, won a silver and Yellowknife’s only competitor Hunter Hadley also captured silver.

Northern Lights Judo and Shiroumakai Judo pinned the most medals. Both Whitehorse clubs collected 17 medals. However, Northern Lights (NLJ) won eight gold while Shiroumakai (SHK) took in seven.

The two clubs also took in numerous individual awards.

Northern Lights’ Jaymi Hinchey was named toughest female competitor and Shiroumakai’s Daniel Tonner was named toughest male.

Shiroumakai’s Emersyne Sias received an award for female sportsmanship and Northern Lights’ Alexander Kiriak got the corresponding male award.

Shiroumakai’s Rowen Kingston was named most improved male and teammate Cassi Jensen got the award for best throw by a female competitor.

As well, Mackenzie Bolduc, of Golden Horn Judo (GHJ), was named most improved female and Gavin Mellon, of Anchorage’s Mountain View Judo (MVJ), was given best throw by a male.

A total of 61 competitors took part in the championship, down from the record of 86 set last year.

“As an organization, every year we fine-tune it,” said Jensen. “It’s a good development tournament. This year our U12s are a good group and hopefully in two years they’ll all be U14s. We have a good group of younger kids and that’s what it’s all about.”

Contact Tom Patrick at

tomp@yukon-news.com

Mixed U8 under-23kg

1st Lia Hinchey (NLJ)

2nd Mannix Bingham (NLJ)

3rd Damon Tonner (NLJ)

Mixed U8 under-25kg

1st Covelle Patterson (GHJ)

2nd Kenai Bryden (HRK)

3rd Sapphira Oettli (NLJ)

Mixed U10 under-29kg

1st Jaymi Hinchey (NLJ)

2nd Luke Roberts (GHJ)

3rd Samara Jacob (NLJ)

4th Jack Anderson

(GHJ)

Mixed U10 under-32kg

1st Kaleb Parry (NLJ)

2nd Mackenzie Bolduc (GHJ)

3rd Dylan Watts (CCJ)

4th Mary Canapary (CCJ)

Mixed U10 under-38kg

1st Gabriel Racine (NLJ)

2nd Jazzen Patterson (GHJ)

3rd Mitchell Peacock (GHJ)

Mixed U10 under-41kg

1st Alexander Kiriak (NLJ)

2nd (Zephyr Bingham (NLJ)

3rd Anya Bellon (GHJ)

Girls U12 under-30kg

1stt Mackenzie Tonner (NLJ)

2nd Shyanne Stewart (KLJ)

Boys U12 under-33kg

1st Jayden Iskra (SHK)

2nd Olijah Armstrong (MVJ)

3rd Wyatt Burnett (SHK)

4th Nathan Mostyn (SHK)

Boys U12 under-36kg

1st Daniel Tonner (SHK)

2nd Edan Basnett (SHK)

3rd Glade Roberts (GHJ)

Boys U12 under-39kg

1st Jonathan Racine (NLJ)

2nd Dylan Anderson (GHJ)

3rd Samuel Bugg (GHJ)

Girls U12 under-44kg

1st Cassi Jensen (SHK)

2nd Emersyne Sias (SHK)

3rd Taia Zakus (SHK)

Junior men U14 under-44kg

1st Gavin Mellon (MVJ)

2nd Hunter Hadley (YKJ)

3rd Ben Machtans (NLJ)

Junior men U14 under-52kg

1st Carl Malagodi (MVJ)

2nd Rowan Kingston (SHK)

3rd Kenny Hyatt (SHK)

Junior women U14 under-57kg

1st Judy Russell (SHK)

2nd Paige Poelman (NLJ)

3rd Cassi Jensen (SHK)

Junior men U16 over-70kg

1st Jadon Leenders (SHK)

2nd Darrien James-Tizya (HRK)

Junior men U18 under-66kg

1st Jacob Melanson (SHK)

2nd Dorrian Mellon (MVJ)

Senior men under-81kg

1st Jay Watts (CCJ)

2nd Dorrian Mellon (MVJ)

3rd Jacob Melanson (SHK)

Beginner knowledge

1st Gabriel Racine (NLJ)

2nd Mackenzie Tonner (NLJ)

3rd Jaymi Hinchey (NLJ)

Intermediate knowledge

1st Jayden Iskra (SHK)

2nd Wyatt Burnett (SHK)

3rd Emersyne Sias (SHK)

Just Posted

‘Our people’s patience is running thin’: VGFN citizens concerned about low salmon count, councillor says

Darius Elias said meetings with Alaskan counterparts have been arranged this year

WYATT’S WORLD

Wyatt’s World

New rules in place for Mt. Logan climbers

Moratoriums in place on solo expeditions and winter climbs

Northern Lights Judo Tournament puts Yukon judokas straight into the action

“It gives them experience for tournaments — just that added pressure and butterflies and all that”

YG, Liard First Nation reach Resource Gateway agreement

The agreement will allow the first phase of the Nahanni Range Road portion of the project to proceed

Today’s mailbox: Biomass

Letters to the editor published Jan. 17

City news, briefly

Some news from Whitehorse city council’s Jan. 13th meeting

Crash survivors burn vehicle to stay warm

Three occupants of a vehicle that went off the road between Carmacks… Continue reading

Twelve impaired drivers nabbed in nine days, RCMP says

‘It’s truly staggering to discover the number of people who are still getting behind the wheel while impaired’

Yukonomist: A zero-carbon replacement for our LNG plant

Consider small, modular nuclear reactors

Nicolas Petit wins Copper Basin 300

Rob Cooke was the lone Yukoner to finish, placing 12th

City news, briefly

Some of the discussions from the Jan. 9th meeting of Whitehorse city council

Most Read