Bill Curtis was inducted into the Yukon Sport Hall of Fame on April 25 at the third annual Celebration of Sport Excellence. (John Hopkins-Hill/Yukon News)

Third annual Celebration of Sport Excellence honours Yukon’s biggest sporting accomplishments

“I’m so lucky to have grown up here with the most supportive community around me”

The Yukon sports community gathered at the Kwanlin Dün Cultural Centre in Whitehorse for the third annual Celebration of Sport Excellence hosted by the Yukon government on April 25.

Dozens of awards were given out, including Premier’s Awards of Excellence, Yukon Aboriginal Sport Circle awards, Sport Yukon awards, Minister’s Awards of Recognition, Special Olympics 50th Anniversary Commemorative Awards and Olympic Awards.

The evening was hosted by Serge Michaud, executive director of Special Olympics Yukon.

The event was also an opportunity to induct Bill Curtis into the Yukon Sport Hall of Fame.

Curtis has been involved in an impossible number of sports in the Yukon since the early 1980s as an official, builder and administrator, including cross-country skiing, biathlon, softball, badminton, squash, canoe and kayak, and cycling.

Speaking to the crowd, Curtis thanked the government and the sponsors who help make so many events happen in the territory, all the people he has worked with over the years and his wife for her support.

Curtis also told a story illustrating the importance of being appreciative.

“Hearing a thank you now and again makes our jobs a little more gratifying,” said Curtis. “I recall one day after a biathlon race as I was grooming the stadium. Just as it was looking perfect — not a flake of snow out of place — I saw two young athletes running across the freshly groomed stadium toward me. My dismay quickly turned to joy when one of the athletes said, ‘We just want to thank you for grooming Bill.’”

The Sport Yukon awards honoured the Yukon’s athletes of the year, administrator of the year, team of the year and coach of the year.

This year’s National/Territorial Female Athlete of the Year was Maddison Nicholson. Nicholson was the captain of the Yukon female hockey teams at both the 2018 Arctic Winter Games and the 2019 Canada Winter Games. She also served as an alternate captain of the Shawnigan Lake School hockey team in the Canadian Sport School Hockey League and recently accepted an offer to play for Plymouth State University on an academic scholarship.

The National/Territorial Male Athlete of the year was Lethbridge Hurricanes forward Dylan Cozens. Cozens led the WHL in rookie goal scoring en route to winning the WHL Rookie of the Year Award, and helped Canada win gold at the Hlinka Gretzky Cup with five points.

Cozens is currently in Sweden as part of Team Canada for the 2019 Ice Hockey U18 World Championship, but sent a short video message expressing his thanks.

“I’m coming home soon,” said Cozens. “And I hope to bring back a gold medal with me.”

Emily Nishikawa was named the International Female Athlete of the Year in recognition of her cross-country skiing season, which included a trip to the 2018 PyeongChang Winter Olympics – her second Olympics.

Unable to attend the event in person, her mother accepted the award on her behalf and read a short statement to the crowd.

“I’d also like to thank my coaches, teammates and the entire Yukon sporting community,” it read. “I’m so lucky to have grown up here with the most supportive community around me.”

The International Male Athlete of the Year was the winner of last year’s national award, Etienne Geoffroy-Gagnon.

It was a big year for the freestyle skier, winning gold at the Canada Cup in Calgary, gold at the NorAm Cup at Mammoth Mountain, California, and bronze at the NorAm Cup in Calgary.

Currently in Whistler, B.C., in preparation for next season, the award was accepted by his mother who read Geoffroy-Gagnon’s acceptance remarks to the crowd.

The Administrator of the Year was Bonnie Love and the Coach of the Year was Yves Titley.

The two Olympic Awards went to Dahria Beatty and Knute Johnsgaard for making their Olympic debuts at the 2018 Games.

The Yukon Aboriginal Sport Circle handed out four awards at the event.

The Aboriginal Athlete of the Year was Kiiwaadin Swan for his hard work and excellence on the basketball court.

The Aboriginal Arctic Sports/Dene Games Athlete of the Year was Emily King.

Gary Bailie was the Aboriginal Coach of the Year and the Council of Yukon First Nations was recognized for outstanding commitment to Aboriginal Sports.

The Premier’s Awards of Excellence, presented to athletes who have excelled at provincials, western Canadian, national and international competitions, honoured 31 individuals and three teams in 12 sports.

Premier Sandy Silver was originally scheduled to present the awards in person, but organizers on the day said he was currently out of the territory and that John Streicker, minister of community services, would present those awards as well as the Minister’s Awards of Sport Recognition.

The Minister’s Awards of Sport Recognition were presented to athletes who excelled at the Arctic Winter Games, the Canada 55+ Games, provincials, western Canadian, national and international competitions.

Winners included the 22 gold ulu winners from the 2018 Arctic Winter Games, the 17 gold medal winners at the Canada 55+ Games, and another 20 individuals.

Contact John Hopkins-Hill at john.hopkinshill@yukon-news.com

Olympic Awards

Dahria Beatty (cross-country skiing)
Knute Johnsgaard (cross-country skiing)

Premier’s Awards of Sport Excellence

Jack Amos (athletics)
Jessica Frotten (athletics)
Aidan Hupe (biathlon)
Nadia Moser (biathlon)
Luanda Pronovost (canoe/kayak)
Mael Pronovost (canoe/kayak)
Hunter Vincent (canoe/kayak)
Dahria Beatty (cross-country skiing)
Knute Johnsgaard (cross-country skiing)
Emily Nishikawa (cross-country skiing)
Graham Nishikawa (cross-country skiing)
Natalie Hynes (cross-country skiing)
Derek Dueling (cross-country skiing)
Etienne Geoffroy-Gagnon (freestyle skiing)
Jadon Leenders (judo)
Dylan Cozens (hockey)
Gavin McKenna (hockey)
Garry Chaplin (five-pin bowling)
Wayne Thomas (five-pin bowling)
Mallory Pigage (five-pin bowling)
Leif Blake (orienteering)
Forest Pearson (orienteering)
Brent Langbakk (orienteering)
Kendra Murray (orienteering)
Philippa McNeil (orienteering)
Barbara Scheck (orienteering)
Victoria Ryan (swimming)
Katie Vowk (volleyball)
Darby McIntyre (athletics)
Ernest Chua (swimming)
Kevin Spofford (swimming)
Special Olympics Canada Summer Games five-pin bowling team
Special Olympics Canada Summer Games soccer team
14U Girls Sub-Zero volleyball team

Minister’s Awards of Sport Recognition

Sofija Jewell (archery)
Wyatt Kapaniuk (archery)
Allan Benjamin (athletics)
Bonnie Love (athletics)
John Storms (athletics)
Nichollis Schmidt (cross-country skiing)
Ben Puskas (cross-country skiing)
Ava Irving-Staley (cycling)
Jessica Pruden (athletics)
Aimee Lien (rhythmic gymnastics)
Emily King (gymnastics)
Maude Molgat (gymnastics)
Nesta Leduc (orienteering)
Pia Blake (orienteering)
Jenny Bonny (swimming)
Angela MacNeil (swimming)
Thérèse Lindsay (swimming)
Charles Turanich-Noyen (swimming)
Jenni Beauregard (swimming)
Mary Anne Myers (swimming)

Canada 55+ Games – gold medal winners
Elaine Hanulik (bocce)
Sherry Smith (bocce)
Louise Girard (cycling)
Gail Craigen (cycling)
Cheryl Clarke (floor shuffleboard)
David McMurphy (floor shuffleboard)
Darlene Thompson (Scrabble)
Colleen Tyrner (Scrabble)
Shirley Clark (Scrabble)
Jenny Trapnell (swimming)
Sue Chambers (swimming)
Bonnie Duffee (swimming)
Tom Parlee (athletics)
John Hall (athletics)
Hank Leenders (athletics)
Brenda Dion (athletics)
Donna Jones (athletics)

2018 Arctic Winter Games gold medal winners
Bianca Berko-Malvasio (Arctic sports)
Veronica Porter (ski biathlon)
Bronwyn Goodwin-Williams (ski biathlon)
Kiana Mannings (curling)
Sonjaa Schmidt (cross-country skiing)
Derek Dueling (cross-country skiing)
Sasha Masson (cross-country skiing)
Victor-Emile Thibeault (cross-country skiing)
Amanda Thomson (cross-country skiing)
Hanna Jirousek (cross-country skiing)
Abbey Jirousek (cross-country skiing)
Doronn Fox (Dene games)
Sasha Kozmen (gymnastics)
Anders Petersson (short-track speedskating)
Caius Taggart-Cox (short-track speedskating)
Lucas Taggart-Cox (short-track speedskating)
Micah Taggart-Cox (short-track speedskating)
Lisa Freeman (short-track speedskating)
Ben Machtans (snowboarding)
Jack Amos (snowshoeing)
Cassi Jensen (wrestling)
Judy Russell (wrestling)

Sport Yukon award winners

International Female Athlete of the Year – Emily Nishikawa
International Male Athlete of the Year — Etienne Geoffroy-Gagnon
National/Territorial Female Athlete of the Year — Maddison Nicholson
National/Territorial Male Athlete of the Year — Dylan Cozens
Administrator of the Year — Bonnie Love
Team of the Year — Yukon Selects U15 male soccer team
Coach of the Year — Yves Titley
Yukon Sport Hall of Fame inductee — Bill Curtis

Yukon Aboriginal Sport Circle Award Winners

Aboriginal Athlete of the Year — Kiiwaadin Swan
Aboriginal Arctic Sports/Dene Games Athlete of the Year — Emily King
Aboriginal Coach of the Year — Gary Bailie
Outstanding Commitment to Aboriginal Sports — Council of Yukon First Nations

 

Knute Johnsgaard was recognized with both an Olympic Award and a Premier’s Award of Sport Excellence. (John Hopkins-Hill/Yukon News)

Just Posted

U Kon Echelon hosts Tour de Skagway

The three-stage race is the final tune up before the Hayman Classic in B.C.

Ice-age giant beaver’s diet of pond weeds likely contributed to extinction, new study says

“You have this animal that’s seven feet tall that just eats little pond weeds”

Dawson conservation officers investigating after garbage, animal parts attracts black bear

Conservation officers found a black bear at the pile at the end of Klondike River access road May 12

Liard First Nation denies it owes investigation company cash

The First Nation is denying allegations it owes $60,000

EDITORIAL: Yes, even killers deserve due process

No one benefits when the Yukon government is focused on denying it uses solitary confinement

Record turnout for Tour de Haines Junction cycling stage race

The field of 21 riders is the largest in the history of the event

Olympic opportunity for Yukon athletes at RBC Training Ground event

“At this age group, it’s just about saying yes to opportunities. Go out. Try it out, if you like it.”

History Hunter: The Dublin Gulch story: Part two

Despite depopulation during World War I, 14 men were reported still engaged… Continue reading

Commentary: Mining for clean energy

The infrastructure for clean energy requires mining

Yukonomist: The Yukon’s first Tesla powers through winter

So far, electric cars are still a novelty in the Yukon

Whitehorse city news, briefly

A summary of some of the decisions made at the May 13 council meeting

Indoor Archery Championship includes best from across the Yukon

The 7th Indoor Archery Yukon Championship was May 5 at Tahkini Elementary… Continue reading

Most Read