North American Indigenous Games update

Team Yukon is holding its own against 7,500 athletes from across Canada and the USA at the sixth North American Indigenous Games in Denver, Colorado.

Team Yukon is holding its own against 7,500 athletes from across Canada and the USA at the sixth North American Indigenous Games in Denver, Colorado.

“The kids are competing well,” said Yukon chef de mission Dean Mastroangelo, who is leading the 105-member contingent from the territory.

As of Thursday, Yukon had won two gold, eight silver and eight bronze medals. The Games continue to July 9.

Results:

Archery

Male

Bantam bowhunter fingers: Gavin Johnson, bronze

Bantam traditional: Aaron Workman, 5th

Midget bowhunter open: Jacob Carr, 8th

Midget bowhunter fingers: Andy Pauls, 4th; Tyler Clark, 5th

Juvenile bowhunter open: Kyle Smith, 6th

Juvenile bowhunter fingers: Korey Smith, silver

Juvenile traditional: Mike Sydney, bronze

Senior bowhunter fingers: Cody Wilkinson, 8th

Female

Midget bowhunter open: Lynette Edwards, 5th

Midget bowhunter fingers: Charabelle Silverfox, silver

Midget traditional: Kristin VanBibber, silver

Juvenile bowhunter open: Carla Joe, bronze

Juvenile bowhunter fingers: MaryAnn Sam, bronze

Juvenile traditional: Christiana Joe, 4th

Athletics

Women’s 8-kilometre cross-country: Robin Chambers, 8th (top Canadian)

Rifle shooting

Prone position

Female

Bantam: Danielle Marcotte, silver

Midget: Ashlynne Frost, bronze

Juvenile: Myranda Charlie, silver

Male

Bantam: Jay Charlie, silver

Midget: Kyle Benjamin, gold

Juvenile: Harold Frost Jr., gold

3×20 (prone, kneeling and standing)

Female

Juvenile: Myranda Charlie, silver

Senior: Pauline Frost Hanberg, silver

Male

Juvenile: Harold Frost Jr., bronze

Masters: John Brown, bronze

Soccer

Female bantam: 1 win (vs. Quebec), 3 losses (goals from Taylor Ewing and Taran Sturko)

Basketball

Female juvenile: 1 win (vs. Saskatchewan), 3 losses

Male juvenile: 0 wins, 4 losses

Intersport Fun Run

Thirty-five runners and walkers came out for the July 4 event. Bill Parry was the fastest male on the five-kilometre course, in a time of 18:57. The fastest female was Sandra Juutilainen, in a time of 26:11.

Owen Munroe ruled the 2.5-kilometre course with a time of 10:59.

Top finishers:

Female 5-kilometre run

1st Sandra Juutilainen, 26:11

2nd Barbara Scheck, 30:40

3rd Nicole Hulstein, 42:21

Male 5-kilometre run

1st Bill Parry, 18:57

2nd Gerry Grant, 19:50

3rd Rodney Hulstein, 19:55